Dnia 1 czerwca o godzinie 18 w auli szkoły odbędzie się doroczny Koncert Wiosenny pt. "Świat jest teatrem, aktorami ludzie..." Na scenie wystąpią uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 11 oraz XV Liceum Ogólnokształcącego. Przygotowaliśmy dla Państwa kawiarenkę oraz loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami, a także wernisaż prac uczniowskich. Serdecznie zapraszamy z całymi rodzinami oraz przyjaciółmi.

23m1 kwietnia, sobota, godzina 21.00, dworzec autobusowy.

Oto czas i miejsce rozpoczęcia naszej przygody. Wyposażeni w koce, poduszki i góry jedzenia wyruszamy w kierunku Niemiec. Bardzo nam wesoło, a błogi i spokojny sen marzy się jedynie p. Grudzień i p. Wełnitz. W końcu dajemy za wygraną i zasypiamy. Na miejsce docieramy przed czasem, około godziny 10. Wszyscy już na nas czekają. Buziaki i uściski nie mają końca. Po entuzjastycznym powitaniu czas pojechać każdy do swojego niemieckiego korespondenta. Co nas czeka? Na pewno dobra zabawa, mnóstwo zwiedzania i językowy galimatias. Po południu same przyjemności: bowling, a po nim pysze, duże, amerykańskie burgery, w towarzystwie  ociekających tłuszczem frytek. Spokojnie, kalorie spalimy w kolejnych dniach.

Poniedziałek: zaczynamy warsztatami tanecznymi i obserwacją zajęć naszych niemieckich kolegów, po nich wyruszamy na zwiedzanie Bad Honnef. Po południu, to co lubimy najbardziej, czas wolny. Pogoda dopisuje, widoki przecudne, powietrze jak w uzdrowisku.

Wtorek: najpierw w szkole oddajemy się sztuce, a następnie uruchamiamy ospałe, szare komórki w lokalnym muzeum. Zaraz potem ruszamy na wycieczkę w góry, połączoną z geocachingiem. Wspinamy się i wspinamy, aż w końcu docieramy na szczyt o tajemniczej nazwie Drachenfels (Smocza Skała). Łatwo nie było, ale za to jaka panorama. Całe, skąpane w słońcu Siedmiogórze na wyciągnięcie dłoni, Ren wije się przez wiele kilometrów, a w oddali Kolonia i Bonn. Jakże ciepło robi się na sercu na samą myśl, że inni męczą się teraz w szkole, ucząc się geografii teoretycznie, podczas gdy my poznajemy topografię w praktyce.

Środa: obieramy kierunek Bonn. Zwiedzanie zaczynamy od muzeum archeologicznego, gdzie podziwiamy eksponaty i szlifujemy prawdziwe bursztyny. Bogatsi o piękne bursztynowe wisiorki ruszamy na miasto, by tam dać upust swojej wyobraźni tworząc niezwykłą historyjkę powiązaną z miastem Bonn. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki, a zarazem gwoździem programu, okazuje się wizyta w sklepie firmowym naszych ulubionych żelków Haribo. Tyle różnorakich żelków naraz nikt z nas jeszcze nie widział. Istny misiowy obłęd. Mniam!

Czwartek: kolejna wycieczka, tym razem do Kolonii. Pogoda niestety przestała rozpieszczać. Całe szczęście pierwszy punkt programu to muzeum rzymsko-germańskie. Na dworze smaga deszcz i hula wiatr, tymczasem my podziwiamy mozaiki z czasów rzymskich, a co ciekawe na specjalnie dla nas przygotowanych warsztatach składamy nasze własne, małe mozaikowe cudeńka. Opuszczamy muzeum w świetnych nastrojach i udajemy się do spektakularnej katedry, gdzie już czeka na nas przewodnik. Wymodleni i bogatsi w wiedzę wyruszamy na spacer po mieście. Sympatyczna pani przewodnik zabiera nas m.in. do sklepu firmowego wody kolońskiej. Tam poznajemy historię tychże perfum oraz dostajemy prezent w postaci flakonika oryginalnych perfum. Wracamy do Bad Honnef solidnie zmęczeni. Czasu na odpoczynek nie ma jednak zbyt dużo, gdyż wieczorem czeka nas wieczorek pożegnalny z muzyką i górą pysznego jedzenia.

Piątek: dzień zaczynamy bardzo aktywnie, bo od turnieju piłki koszykowej. Potem chwila relaksu przy malowaniu tworzonych we wtorek rzeźb. W południe wspólny obiad oraz podsumowanie wymiany z rozdaniem nagród. Po południu, rozstania nadszedł czas. Emocje biorą górę. Niektórzy szlochają melancholijnie. Obyśmy się kiedyś jeszcze spotkali.

Sobota: home sweet home, szczęśliwi i cali docieramy do Poznania. Będzie co wspominać, ale to dopiero jak się solidnie wyśpimy.

Każdemu z Was, kto zastanawia się czy warto brać udział w wymianie językowej, radzimy: „Nie wahaj się ani chwili i czym prędzej zarezerwuj już sobie miejsce na przyszły rok”. Pani Grudzień i pani Wełnitz chętnie Was przygarną.

Wymiana została dofinansowana przez organizację: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.