Wakacje........ znów są wakacje...... Życzymy wszystkim spokojnych i bezpiecznych wakacji. Zachęcamy do lektury wakacyjnego numeru Głosu Gimnazjalisty.

1W dniach 16-17 maja 2017 r. grupa 15 uczniów z klasy 1 a wraz z opiekunami : p. Mariolą Nowak  i p. Magdaleną Zwierzyńską uczestniczyli w zajęciach w Stacji Ekologicznej w Jeziorach w ramach projektu edukacyjnego dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W ramach tego projektu realizowane są  zajęcia, których zasadniczym celem jest przekazanie uczniom konkretnej wiedzy o funkcjonowaniu i metodach monitorowania szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego. Zajęcia mają charakter praktycznych ćwiczeń realizowanych głównie w terenie, a także w laboratorium i w pracowni komputerowej. Teren Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz możliwości techniczne i organizacyjne stacji stwarzają wyśmienite warunki dla realizacji tego typu zajęć z uczniami.

Przykłady zajęć w terenie:

-pomiar głębokości występowania wody podziemnej w piezometrze,

-obserwacja rezultatów lądowienia jeziora ( wizyta na torfowisku)

-poszukiwanie w terenie obiektów zaznaczonych na mapie (marsz na orientację)

-w nocnej scenerii wabienie głosowo sów i oczekiwanie na odpowiedź (udało się:),

-za pomocą detektora ultradźwięków nasłuchiwanie głosów nietoperzy( dla ludzkiego ucha dźwięki te nie są słyszalne)

- obserwowanie nietoperzy( było ich kilkanaście), dowiedzieliśmy się, że nietoperze nigdy nie zaplątują się we włosy gdyż dzięki echolokacji świetnie orientują się w przestrzeni, a ludzka głowa jest dla nich nie lada przeszkodą i ominą ją zatem z pewnością.

Przeszliśmy pieszo prawie 30 km. Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.