Święta Bożego Narodzenia już za nami. Życzymy pomyślnego Nowego Roku.

24140189 1732570383482541 1705844346 o23 listopada o godzinie 17 aulę naszej szkoły zapełnili uczniowie, nauczyciele oraz goście z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 17 i mieszkańcy Piątkowa. Tego dnia odbyło się comiesięczne spotkanie Klubu Odkrywców i Reporterów organizowane przez „Echo Piątkowa” przy współpracy XV LO.

Tym razem naszym gościem był prof. Włodzimierz Rączkowski, archeolog, zawodowo zajmujący się archeologią lotniczą, metodologią archeologii oraz systemami osadniczymi w dorzeczu środkowej Wieprzy.

Podczas swojego wystąpienia Profesor opowiedział nam, że archeologowie przedstawiani w popularnych filmach akcji (Indiana Jones, Lara Croft) mają niewiele wspólnego
z rzeczywistością. Kto myśli, że głównym narzędziem pracy współczesnego archeologa jest miotełka czy łopata, także jest w błędzie. Okazuje się, że obecnie archeologia stawia na…zdjęcia wykonywane z samolotów i dronów. Chodzi bowiem o to, żeby odkrywać, nie niszcząc.

Pan Profesor odpowiadał także na liczne pytania zebranych w auli gości. Pochwalił się, że jego największym odkryciem było odnalezienie pierwszej lokacji obecnych Szamotuł, które – po wielkim pożarze – zostały założone na nowo kilka kilometrów od dawnego miasta.

Następne spotkanie w ramach KOiR – już 14 grudnia. Gościć na nim będziemy fotografa i przyrodnika współpracującego z „NationalGeografic”. Przy okazji – mikołajkowo – każdy gość otrzyma upominek. Zapraszamy serdecznie.