foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Życzymy spokojnych i obiecujących w przygody upragnionych przez wszystkich nas wakacji. Bądźcie bezpieczni.

Gimnazjum nr 11

Najlepsze w Poznaniu

2Dnia 24 kwietnia br. w auli naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie w ramach działalności Klubu Odkrywców i Reporterów. Tym razem gościliśmy Alicję i Jędrzeja Łukowskich, wielkich miłośników przygód i podróży, którzy opowiedzieli licznie zebranym gościom o Bajkale.

Podczas półtoragodzinnego spotkania mogliśmy usłyszeć od naszych prelegentów m.in. o drewnianej zabudowie Irkucka czy unikatowym zabytku techniki - Kolei Krugobajkalskiej. 

Państwo Łukowscy przybliżyli nam także buddyzm w Buriacji oraz opowiedzieli o szamanizmie, którego śladów można szukać w okolicach Skały Szamanki. Opowieści o religii ludów nadbajkalskich dopełniły wiadomości o Kozakach i prawosławiu (tzw. starowiercach, czyli odłamie prawosławia niezreformowanego w XVII w.).

Na pięknych fotografiach pokazanych nam przez podróżników podziwialiśmy m.in. omule - ryby żyjące tylko w Bajkale, niebajkalską zabudowę, polską wieś na Syberii oraz – co zrobiło na nas największe wrażenie - zimowy Bajkał. Zdjęcia stojących na zamarzniętej tafli jeziora ludzi były nierzeczywiste - mieliśmy wrażenie, że zawieszeni są oni w powietrzu. Efekt ten można było uzyskać, ponieważ przejrzystość Bajkału jest bardzo duża.

Zapraszamy na kolejne spotkania – być może jeszcze przed wakacjami.

Skarbnik słów niebanalnych

Biblioteka G11

Radiowa Piętnastka

Poradnia Językowa G11

Cyberprzemoc

1% dla szkoły

XV LO

Nabór

2018 Copyright Gimnazjum nr 11 w Poznaniu Rights Reserved